Kokios yra pagrindinės psichologo darbo kryptys?
- Konsultavimas: individualus ir grupinis. Individualus konsultavimas – pagrindinė kryptis.
- Psichologinio konsultavimo tikslas – padėti žmonėms išsiaiškinti, suprasti bei spręsti asmeninius arba tarpasmeninius su psichologine savijauta ar elgesiu susijusius sunkumus. Konsultacijos metu psichologas gali padėti atpažinti ir keisti negatyvų ar nelogišką mąstymą, suformuoti teigiamą požiūri į save bei išorinį pasaulį, įveikti beviltiškumo ir bejėgiškumo jausmą, jaustis atsakingu ir kontroliuojančiu savo veiksmus, sugrąžinti gebėjimą jausti malonumą, surasti kasdienių problemų sprendimus, atrasti stipriąsias savo puses ir pasinaudoti jomis įvairiose gyvenimo srityse, įveikti stresą, potrauminius išgyvenimus, spręsti tarpasmeninius konfliktus.
- Konsultacijos vyksta nuo 8 iki 16 val. kiekvieną dieną. Konsultacijos galimos ir nuotoliniu būdu (telefonu). Grupiniai užsiėmimai skirti: tėvams (pozityvios tėvystės), šeimoms, užimtumo grupių lankytojams, įstaigos darbuotojams.
- Įvertinimas: psichologinis vaiko raidos ypatumų, asmenybės savybių, gebėjimų įvertinimas. Teikia metodines rekomendacijas tėvams, socialiniams darbuotojams, bei atvejo vadybos specialistams dėl tolimesnės pagalbos.
- Psichologinių problemų prevencija: įstaigoje vykdomi prevenciniai užsiėmimai temomis: emocinė sveikata, emocijų ir elgesio sutrikimai, smurtas artimoje aplinkoje, motyvacinė terapija, pozityvios tėvystės įgūdžių ugdymo mokymai, terapiniai užsiėmimai.
- Švietimas: vaikams, tėvams, socialinės edukacijos socialiniams darbuotojams.
- Konsultacijos su specialistais, dirbančiais socialinių paslaugų centre: konsultacijos vyksta su socialiniais darbuotojais ir atvejo vadybos specialistais dėl pagalbos vaikui ir šeimai: dėl psichologinių problemų, fizinio išsivystymo sunkumų, raidos sutrikimų, kalbėjimo ir komunikacijų sutrikimų, mokymosi sunkumų, mokyklos lankomumo problemų, elgesio ir emocijų problemų, tarpasmeninio santykio. Su centro užimtumo grupių vadovais bei socialiniais darbuotojais. Bendradarbiavimas padeda teikti įvairiapusę ir atliepiančią klientų poreikius pagalbą, geriau spręsti darbo bei klientų problemas.
- Organizacinis metodinis darbas: ataskaitų -rekomendacijų ruošimas.
- Bendradarbiavimas su įvairiomis institucijomis.
- Dalyvavimas įstaigos veikloje. Bendravimas ir bendradarbiavimas su įstaigoje dirbančiais darbuotojais bei dalyvavimas įstaigos veikloje.
Su nukreipimu: Yra nukreipiami su asmenimis individualiai ar su šeimomis dirbančių specialistų – socialinių darbuotojų, susidūrus su sunkumais šeimoje, išgyvenant asmenines bei šeimos krizes. Darbuotojai gali būti nukreipiami kolegų, tarnybų ar padalinių vadovų.
Ar saugu?
Paprastai nuo psichologų priklauso ne tik žmogaus psichologinė gerovė, jiems suteikiama ir labai asmeniška informacija. Kiekvienas psichologas yra įsipareigojęs laikytis psichologo profesinės etikos nuostatų, kurios garantuojamas konfidencialumas. Konsultacijos vyksta tik gavus sutikimą.